ÇOCUKLARI GİRİŞİMCİ OLARAK YETİŞTİRELİM

Posted on 06 Ekim 2012 · Posted in General

ÇOCUKLARI GİRİŞİMCİ OLARAK YETİŞTİRELİM…

Aşağıdaki çalışma www.mashable.com’da yayınlanmıştır. Bu çalışma henüz 15 yaşında olan Lane’in Sosyal Medya’daki görüşleri yer almaktadır. Lane, 15 yaşında olmasına rağmen hem genç bir girişimci hem de sosyal Medya koçluğu yapmaktadır.  Bu, onun ne kadar bilinçli olduğunun bir göstergesidir.

Peki, bizim ülkemizde durum nasıl?

Genel girişimcilik oranına baktığımızda % 11,9 gibi bir yüzde görülüyor. Yıllık artış oranları ise oldukça düşük seviyede. Kadın girişimcilerin oranı ise % 6 civarı. Türkiye’de ticaret odalarına kayıtlı girişimci sayısı 1.3 milyon, bunların sadece 80 bininde kadın sahipliği/ortaklığı bulunuyor. 18 yaş ve altı girişimcilik nedir diye araştırdığınızda net bilgilere ulaşmak pek mümkün değil. Bu da gösteriyor ki bizim çocuklarımızın girişimcilikten haberleri yok.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi eğitimden geçiyor. Kafalarını gereksiz bilgiler ile doldurmaktansa çocuklarımıza daha küçük yaşlardan itibaren bu eğitimleri gerçek uzmanlar aracılığı ile vermeliyiz. Onları özgür bırakmalıyız ki hayal kurabilsinler. Hayal kuramaz ve peşinden gidemezler ise yaratıcı olamazlar. Geleceğin Başarılı Girişimcilerinin yetiştirilmesi, ancak ve ancak günümüz çocuklarının şimdiden bilinçlendirilmesi ile mümkün olabilir.

Bu genç kitlenin özelliklerine baktığımızda çok kolay bilgi verilebilen ve çok kısa sürede çözüm alınabildiği rahatlıkla görülüyor. Ülkemizin büyük genç potansiyelini göz önüne aldığımızda böyle bir kitlenin dikkate alınmaması ve değerlendirilememesi gerçekten ülkemiz için hem çok ciddi bir kayıp hem de çok üzücü bir durumdur.

SOSYAL MEDYA’DA YAPACAĞINIZ AŞIRI PAYLAŞIMLARI ÖNLEMEK İÇİN 5 ÖNERİ

Lane Sutton; piyasalar, genç nesillerle bağlantılar, çevrimiçi gizlilik ve ağ oluşturma ile ilgili tavsiyeler veren 15 yaşında çok genç bir girişimci ve aynı zamanda sosyal medya koçudur. (Lane’i buradan takip edebilirsiniz@LaneSutton.)

 

Her zaman ‘uyanık’ olan dijital toplumlarda, insanlar, özellikle de genç nesiller, paylaşmaları gerekenden daha fazla ileti paylaşmaya oldukça yatkındırlar. Consumer Reports, yayınladığı “State of the Net” raporunda, sosyal ağ kullanıcılarının % 52’ sinin tehlikeli bilgiler paylaştığını belirtmiştir. McAfee de, paylaşımların sadece kişinin arkadaşları tarafından görülmesini sağlayan gizlilik ayarlarını ise gençlerin sadece % 20’sinin kullandığını rapor etmiştir.

Gençlerin aşırı paylaşımlarda bulunmalarındaki problem sadece paylaşımın kendisi değil, aynı zamanda içeriği ve yol açtığı sonuçlardır. Evlerindeki paranın fotoğrafını çekip paylaşan 17 yaşındaki gencin daha sonra evlerinin soyulması buna bir örnektir. Ya da garson olarak çalışan üniversite öğrencisini de örnek verebiliriz. 3 saat boyunca oturan ve sonra da sadece 5$ bahşiş bırakan çifte sinirlenip Facebook duvarında bu çifti şikayet eden bir ileti paylaşmıştır, ancak bu yaptığı şirket politikasına kesinlikle uymamaktadır. Facebook ayarlarının, paylaştıklarını patronunun görmesini engelleyeceğini düşünmüş ancak yanılmıştır.

Elbette, çevrimiçi paylaşım içgüdü gibi görünür. Örneğin Facebook’u ele alalım; zamanda geriye gidip geçmişi hatırlayıp, hatıraların tadını çıkarmak, eski fotoğrafları ve iletileri görmek oldukça kolaydır. Aslında bu da bir yere kadar hoş ve değerlidir. Ancak yukarıda bahsedilen gençlerde olduğu gibi, bir takım problemlere de sebep olabilir ve tabiki böyle olmasını kimse istemez. Eğer siz de gençseniz veya temel bilgi edinmek isteyen bir yetişkinseniz, işte size aşırı paylaşımlardan kaçınmak için bazı öneriler:

  •   Gerçek arkadaşlarınız ile paylaşım yapın.
  •   Bazı uygulamaları kapatın.
  •   Sosyal Medya’daki anlık paylaşımlarda seçici olun.
  •   Sistem ve uygulama ayarlarını mutlaka güncelleyin.
  •   Sosyal Medya’daki bilgilerinizi sürekli kontrol edin.

http://www.gencbusiness.com’da çıkan diğer bir haberde ise çocuk girişimcilerin (Amerika’da düzenlenen bir yarışmaya katılan ve yaşları 7 ile 16 arasında değişen çocuklar, dünyanın en zengin işadamlarından Warren Buffett tarafından 13 bin dolarlık hisse senediyle ödüllendirildi.) Buffett’ın şirketine hissedar olduğunu yazmaktadır.

Peki bu tip çalışmalar bizim ülkemizde niye olmasın? Olmaması için hiçbir neden yok, yeter ki isteyelim ve hemen harekete geçelim.

İZLEYIN: “CAMERON HEROLD: ÇOCUKLARI GIRIŞIMCI OLMAK ÜZERE EĞITELIM!”

 

Kaynak