“MOBİL” EĞİTİMİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Posted on 20 Nisan 2013 · Posted in Genel, Sosyal Medya

Gelişen teknoloji ve internet erişimi ile eğitim alanında da büyük değişiklikler yaşanmaya başladı. Genel olarak bakıldığında, her yerden ulaşım ve iletişim fırsatları ile geçmişe göre eğitimin artık çok daha kolay ve verimli olduğu ortaya çıkıyor. Elbette, avantajlarının yanında bazı dezavantajlarıda söz konusu. İşte, aşağıda bunların bazıları hakkında size bilgi aktarmak istedik:

AVANTAJLAR…

Destek

Mobil cihazlar için eğitime yönelik geliştirilmiş uygulamalar sayesinde, öğrenciler artık her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor.

Etkileşim

Kendi okul yıllarınızı hatırlayın! Öğretmen bir soru sorduğunda konu hakkında bilginiz eğer yoksa ya da bilginiz var ama çok utangaç bir öğrenci iseniz hemen göze çarpmamak için ya bir arkadaşınızın arkasına saklanır ve ya da öğretmen ile göz göze gelmemeye çalışırdınız. Şimdi ise devir değişti. Artık mobil cihazlar bu tip sorunlara bile çare bulabiliyor…

Öğretmenler bu imkanları kullanarak her öğrenciye özel davranış ve ulaşım modeli geliştirebiliyor.

Yönetim

Her insan kendine hastır. Bazısı, çok aktiftir ve meraklıdır, kolay öğrenir. Bir kısmı ise daha utangaç olabileceği gibi daha farklı öğrenme metodu olabilir. İşte, mobil cihazlar ve geliştirilmiş uygulamalar sayesinde, her öğrencinin karakter ve öğrenim kabiliyetine göre farklı davranış şekil ve yönetim modelleri uygulanabilir.

Geniş Erişim

Mobil cihazlar ve internetin getirdiği teknolojik imkanlar sayesinde, artık öğrenciler çok uzak lokasyonlar da olsalar dahi ulaşmak mümkün. Her yerden konuları anlatabilir, online seminer ve eğitimler düzenleyebilirsiniz. Kaçış yok aslında..:)

Eğlenceli

Sanırım buna kimsenin itirazı olmaz: Öğretmenin ve öğrenmenin en güzel yolu, eğlenerek olanıdır. Artık sıkıcı düz bilgiler yerine, hareketli ve capcanlı görseller ile desteklenmiş dersler var.

DEZAVANTAJLAR…

Maliyet

Mobil cihazların fiyatları yaklaşık 150 TL ile 2500 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Sonuçta herkesin bunlara ulaşması mümkün olmamakla beraber geri kalmakta pek mümkün gözükmüyor. Hele hele neredeyse hergün çıkan yeni uygulamaları indirmek bile (ücretsizler dışında) ayrı bir bütçe gerektiriyor.

Boyut

Organik birer canlıyız…

Günümüzün mobil cihazları ise sürekli küçüldüğünden kullanımları insanın fiziksel yapısına ciddi derecede zarar verebiliyor. Kablosuz bağlantının getirdiği zararları ise bir kenara atmak mümkün değil. Boyutlarının küçüklüğü nedeni ile kaybolmaları ve çalınmaları ise son derece kolay.

Pil Süresi

Mobil cihazlardan sadece film seyretmek ve müzik dinlenmek istesek, “değişkenlik gösterse de…” pillerin dayanım süreleri 8 – 10 saat civarında. Eh, uygulamaları yüklemeye ve kullanmaya başladığınızda ise bu süreler trajik bir şekilde azalıyor.

Teknoloji

Piyasa da çok çeşitli mobil cihazlar ve sahip oldukları işletim sistemleri var. Peki; siz hangisini tercih edeceksiniz? Kiminin ekranı büyük, çözünürlüğü düşük. Kiminin kapasitesi fazla ama pil süresi az. Bazılarında ise uygulamaları çalıştırmak ciddi bir sorun.

Kullanılabilirlik

Mobil cihazları kullanmak o kadarda kolay değil. Boyutlarının küçüklüğü nedeni ile özellikle yazı girişi yapmak hem küçükler hem büyükler için sorun. Harici aparatlar alabilirsiniz ama o zamanda biraz mobil kavramından çıkıyor. Aynı zamanda ek bir maliyet getiriyor.

Bağımlılık

Amaç elbette mobil cihazları olumlu yönde kullanmak ancak bu cihazların insanlarda, geliştirilen uygulamalar nedeni ile (Oyun programları…) ciddi derecede bağımlılık yaptığını unutmayınız. Özellikle, öğrenciler için. İnternet bağlantısı nedeni ile doğru olmayan bilgilere ulaşılabiliyor olması ise ayrı bir sorundur.

SONUÇ…

“Azı karar, çoğu zarar” sözünü hatırlamakta fayda var. Evet, ciddi faydalar getiriyor ancak bu konuda öğrencileri “ZAMANINDA” iyi anlamakta ve doğru yönlendirme yapmakta son derece önemli.