FAİZDEKİ DÜŞÜŞ YABANCILARA YARIYOR

Posted on 15 Aralık 2012 · Posted in Genel

Türkiye’nin kredi notunun artmasına paralel olarak,  faizde meydana gelen ve bir süre daha sürmesi beklenen düşüşün, yerli tasarruf sahipleri  açısından da irdelenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Faizdeki düşüş; şüphesiz ki devlet bütçesinde bugüne kadar fazlasıyla görülen yüksek faiz yükünün azaltılması  ve  buna bağlı olarak devletin finansman açığını  daha düşük borçlanma maliyetleri ile kapatabilmesi bakımından son derece olumlu bir gelişme.

Diğer taraftan;  Merkez Bankası’nın politika faizlerini düşürmesi ile Hazine kağıtları ve mevduat faizlerinde  meydana gelecek düşüşlerin, kredi faizlerine yansıması sonucunda reel ekonomide çok ciddi bir canlanma olacağı da  açık.

Faiz ekseninde bahsettiğimiz  bu temel ekonomik tablo,  genel  gidişat bakımından arzu edilen bir durum ancak bu durumun sürdürülebilir olması gerekiyor.  Bunun da en önemli şartı enflasyonun kalıcı olarak  düşük seviyelerde tutulması.  Enflasyon kalıcı olarak düşmediği sürece  faiz düşüşü de  kalıcı olmayacaktır.

Şimdi bizdeki durumu bu açıdan değerlendirelim.  Enflasyon beklentisi halen % 7 seviyesinde, gösterge tahvil ise % 6’nın altını zorluyor. Bu durumda reel faiz açısından yerli tasarruf sahipleri zarardalar.

Hazine kağıtlarına yatırım yapanların büyük  bir çoğunluğu ise yabancı.  ABD ve Avrupa’da devam eden ekonomik kriz,  güvenli limanlardan biri olarak görülen Türkiye’ye  yabancıların  ilgisini daha da artırdı.  Yabancılar  faizin düşüş eğilimine girmesi ile birlikte,  özellikle Hazine kağıtlarına yoğun bir şekilde yatırım yapıyorlar.  Faiz düştükçe kazanıyorlar.  Bunların kendi ülkelerindeki en yüksek enflasyon % 3 seviyesinde. Reel faiz bakımından da kazançlılar.

Ayrıca,  Merkez Bankası’nın kurları dengede tutacağı yönündeki açıklamaları, yabancıların adeta bir tür sigortası  oldu.

Çünkü böylelikle TL kazançlarını  kendi paralarına çevirirken kur riskini de bertaraf etmiş oluyorlar.  Bu da risk iştahlarını ve kazançlarını artırıyor.

Sonuçta;  faizlerdeki düşüş, üreten, büyüme hedefini yükselten Türkiye’nin yararına ama enflasyon kalıcı olarak düşene kadar  bunun faturasını  maalesef  yerli tasarruf sahipleri ödeyecek.

Konuk Yazar: E. Ferit İNAN