SEO | 2013 YILINDA ÖNE ÇIKACAK ÖNEMLİ KRİTERLER

Posted on 11 Ocak 2013 · Posted in Genel, Sosyal Medya

Evet, 2012 yılı maya kehanetlerine göre sona ermedi. İlerleyen süreçte belkide yeni kehanetler ortaya çıkacak ve bunlar üzerine uzun uzun tartışıyor olacağız. Emin olun ki bu konular en çok yine sosyal medya mecralarında rağbet görecek. Şimdiden ne olur bilinmez ama bildiğimiz birşeyler var ki 2013 yılında SEO alanında dikkat edilmesi gereken bazı şeyler çok daha fazla ön plana çıkacak.

Yazılı basında yer alan pek çok dünya devi artık dijital dünyaya geçiş yapmaya başladı. Bunun, 2013 yılında diğer sektörlerde de hızlı bir ivme ile artacağı yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Bu ne demek? Bu şu demek: Dijital dünyadaki bilgi neredeyse sınırsızlık düzeyine gelir. Bu kadar büyük bir bilgi hacminde aradıklarımızı en doğru şekilde ve kısa sürede nasıl bulacağız? İşte bunun sırrı SEO Optimizasyonunda yatıyor.

Bilindiği üzere web sayfaları tasarımları ön planda gözüküyor olsa da , asıl önemli olan fonksiyonellikleri 2 ana yapı üzerine odaklanmıştır:

  • İçerikler
  • Bağlantılar

 Bir web sayfasının başarısı sadece tasarıma bağlı değildir. Birlikte ve doğru şekilde entegre edilmiş olması gerekenler, “İçerikler” ve “Bağlantılar” olmaktadır. Bu aşamada içeriğiniz çok güzel ve değerli olabilir, ancak bu içeriklere ihtiyacı olanların ulaşabilmesi için doğru SEO teknikleri ile bağlantıların kaliteli bir şekilde kurgulanmış olması ile doğru orantılıdır. Ve bunun sürekli denetim altında tutularak, yani sonuçlar analiz edilerek an ve an güncellenmesi gerekir. Çünkü, ilgi görmeyen bir içerik ve bağlantı artık sizi doğru sonuçlara götürmeyebilir. Dolayısı ile güncel olmak çok önemlidir. Standart SEO imkanlarının dışında, bütçeniz ile doğru orantılı olarak arama motorlarının sağlamış olduğu ek olanaklardan da zaman zaman yada sürekli faydalanıyor olmak, sizi arayanların yada vermiş olduğunuz hizmetleri arayanların size ulaşımını kesinlikle çok daha kolaylaştıracak, hızlandıracak ve hatta ilk sıralarda sizin yer almanızda öncelik sağlayacaktır.

SEO’nun geleceğinde; sürdürülebilir kaliteli içerik, doğru stratejiler ve uzun dönemli marka değerinin oluşturulması bulunmaktadır.

İÇERİK | KALİTELİ

2013′ün En Önemli 10 Tüketici Trendi | DATAMYNING (“Tüketicilerin tercihi ‘büyük’ değil ‘iyi’ veri.”)

9 Aralık 2012 tarihinde yayınladığımız ve yukarıda linkini verdiğimiz yazıda, aslında bu konuya değinmiş olduk. Bu araştırmaya göre;

“Bugüne kadar süregelen ‘büyük veri’ tartışması şirketlerin müşterileri hakkında sahip oldukları verilerin değeri konusuna odaklanmaktaydı. Tüketicilerin yaşam tarzları hakkındaki verilerin kendilerine ait olması ve bunları diledikleri şekilde kullanma talepleri ve toplanan verileri proaktif olarak, müşterilerinin davranışlarını geliştirmek ve/veya tasarruf etmek konularında onlara yardımcı olmak için kullanan markalara yönelmeleriyle, 2013’de bu bakış açısının tersine dönmesi kaçınılmaz gözüküyor.”

TrendWatching’in yaptığı bu araştırmaya göre, tüketiciler artık bilginin büyüklüğü ile değil, bilginin kendileri için ne kadar cazip ve verimli olduğu ile ilgileniyor. Dolayısı ile hangi mecra olursa olsun, bulunulan yere ve ulaşılmak istenen kitleye göre içeriklerin hazırlanması ve düzenlenmesi gerekiyor. Burada bir önemli konuda daha ortaya çıkıyor ki o da şu: Bilgilerin taze olması..! Günü ve ihtiyacı karşılamayan içerikler her zaman için hedef kitlenin sizden uzak kalmasına sebep olur.

Bu yazıyıda inceleyebilirsiniz | Google Araştırması

İÇERİK | MARKA DEĞERİ VE KARAKTER SAHİBİ OLMAK

Marka Değerine ve Karakter Sahibi olmaktan kastımız aslında içeriğin ÖZGÜN olmasıdır. Bugün, halen ne yazık ki içeriklerin oluşturulmasında kopyala-yapıştır mantığı izlenmektedir. Bakıyorsunuz; yanı sektörde hizmet verdiğiniz firmalar ile web sayfalarınızın içerikleri neredeyse aynı. Hatta tasarımlarında bile büyük benzerlikler barındırıyor. Peki, siz diğerlerinden farklı kılacak ve öne çıkaracak şey ne olmalı? Neden sizi tercih etmeliler? Bu soruların cevapları içerinde yaptığınız işte farklı olmak yatar. İşte bu farklılıkların aynen dijital dünyada da olması gerekir. Eğer sizin web sayfanızın yada bloğunuzun içeriği rakipleriniz ile aynı ise, ihtiyaçları doğrultusunda araştırma yapan kişi ve kurumlar kararsız kalır seçim konusunda. Dolayısı ile hiç üşenmeden bu konuya zaman ayırmalı, kaliteli ve özgün içerikler oluşturmak zorundasınız. Başka bir deyişle “Rekabetçi Üstünlüklerinizi” ortaya çıkarmalısınız.

Bu yazıyıda inceleyebilirsiniz | Web Tasarımı

İÇERİK | MAKALE VE ARAŞTIRMALAR

 Uzun uzun  yazılar hazırlanabilir ancak burada da önemli olan yazının ne kadar uzun olduğu değil, yazının okuyan için ne kadar değer oluşturduğudur. Bu, biraz önce yukarıda bahsetmiş olduğumuz “Marka Değeri ve Karakter Sahibi Olmak” ile  de ilişkisi vardır. Makaleleri okuyanların sıkılmaması, istedikleri şeyleri bu yazılar içinde bulması kesinlikle şarttır. Diğer bir ifadeyle; basit olmalı ama aynı zamanda bir farklı konsepte ve özgün fikre sahip olmalıdır. Hedef kitlenin ilgisini çekmek, yazıların okunabilirliğini sağlamak, uzun süre kalmasını sağlamak ve nihayetinde sizi arayabilmesini sağlamak sadece bunları yapmak ile de mümkün olmayabilir. Az öncede söylediğimiz gibi okuyanlar sıkılmamalı, bunu sağlamanın ise elbette bazı yöntemleri var. Bunlardan; makaleleri doğru görseller ile eşleştirmek ve içerikler eğer araştırma sonuçlarını barındırıyor ise bunları görsel olarak kullanıcıya aktarabilmektir. Unutmayalım ki görsel sunular her zaman daha fazla ilgi çeker ve akılda kalır.

İÇERİK | SOSYAL MEDYA DÜNYASI

Daha önceki yayınlarımızda da belirttiğimiz üzere Sosyal Medya dünyası sürekli büyüyor ve değişiyor. Bu mecralarda yer almaya başlayan hem üreticiler hem tüketiciler ise her geçen gün yeni deneyimler elde ediyor. İşte bu nedenle içerik çok daha fazla önem kazanıyor.  İçerikten bahsedince sadece web sayfalarında yer alan içerikleri değil diğer tüm sosyal medya mecralarındaki içerikleri ifade ediyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu; web sayfanızda yer alan içerikler ile SM mecralarındaki içerikler benzerlik gösterebileceği gibi, farklılıklarda arz edebilir. Çünkü, web sayfanıza gelen ile Facebook yada LinkedIn sayfanıza gelenler farklı olabileceği gibi, bu platformların amaçlarına göre bu içerikler değişik olmak zorundadır. Her yerde aynı içeriği kullanmak doğru olmayabilir.

Görüldüğü üzere içerik büyük önem kazanıyor. Dolayısı ile içerik üretimi ve uygulamasında, Sosyal Medya ajanslarının firmalara yardımcı olması gerekiyor.

İÇERİK | MULTİMEDYA

Sürekli yapılan araştırmalardan elde edilen analiz sonuçlarına göre, içeriklerin ilgi çekiciliği ve etkileyiciliği görsel materyaller ile desteklendiğinde daha fazla artıyor. Videolarda da benzer ama daha küçük çaplı bir etki seviyesinde kaldığı görülüyor. Nasıl ki özgün ve güncel içeriklerden bahsediyorsak, kullanılan görsellerde de aynı yöntemi kullanmalıyız. Herkesin kullandığı resimler yerine daha nadir bulunanlar kullanılmalı. Hatta, içerikle doğru orantılı olarak görseller hayal edilmeli, tasarlanmalı ve çizilmelidir. Durum video tabanlı çalışmalarda da aynı yaklaşım izlenmelidir. Elbette bu konuda özellikle sosyal Medya Ajanslarına ciddi görevler düşüyor.

Dip Not:

SEO’dan arzu edilen sonuçlara ulaşabilmek için; tüm bu ve benzeri çalışmalar sürekli olmalı, uygulanabilir bir strateji ve entegrasyon içermelidir.